شنبلیله اسفند ۴, ۱۳۹۷ – برچسب‌ها: , , , , , ,

شنبلیله

شنبلیله یا گل راه‌رو که  Trigonella foenum-graecum نام علمی آن می باشد از راسته باقبلاسانان و تیره باقلائیان  شنبلیله گیاهی علفی با حدود ارتفاعی ۵۰ سانتی متر رشد می کند این گیاه یک ساله می باشد  که به دلیل توانایی هم‌ ذزیستی با باکتری‌های تثبیت کننده نیتروژن می‌تواند بخش زیادی از نیتروژن مورد استفاده خود را تولید کند. گل های این گیاه به رنگ سفید روشن می باشد میوه  این گیاه به مستطیلی شکل و به رونک زرد می باشد این دانه های حاوی مقدار زیادی دانه  آلکالوئیدی به نام تریگونیلین، ترکیب­های موسیلاژی، پروتئین و روغن می­باشد  زادگاه این گیاه کشور ایران می باشد و در بیشتر شهر استان های ایران از جمله هرمزگان-تهران-آذربایجان، اصفهان، فارس، خراسان، سمنان و … می روید

شنبلیله و خاک مناسب

این گیاه در طول رویش به هوای گرم نیاز دارد و اگر چه در خاکهای شنی و فقیر می روید ولی برای کشت انبوه این گیاه باید از خاکهای آهکی و غنی از مواد و عناصر غذایی استفاده کرد. آب کافی نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد. PH خاک برای شنبلیله بین ۵/۵ تا ۲/۸ مناسب است.

شنبلیله و کشت

شنلیله در تثبیت ازت نقش عمده ای دارد. زمینهایی که در آن این گیاه کشت میشوند غنی از ازت خواهند بود. از اینرو پس از برداشت شنبلیله گیاهانی کشت شوند که نیاز آن به ازت زیاد باشد. اوایل بهار (فروردین) زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است بذرها در ردیفهایی به فاصله ۲۵ سانتی متر کشت می شوند عمق بذر شنبلیله موقع کاشت ۱ تا ۵/۱ سانتی متر است. برای هر هکتار زمین به ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم بذر با کیفیت مناسب نیاز می باشد بذرهای شنبلیله را به صورت ردیفی و یا با استفاده از ردیف کار غلات در ردیفهایی به فاصله ۲۵ سانتی متر و عمق ۱ تا ۵/۱ سانتی متر کشت می کنند. پس از کاشت زمین را باید به طور کافی آبیاری کرد تا شرایط برای جوانه زنی آماده گردد.

برداشت شنبلیله

شنبلیله شش هفته پس از کاشت به گل می رود. میوه معمولاً چهار تا پنج هفته پس از گل دهی آماده برداشت می شود. فصل تابستان (تیر – مرداد) زمان مناسبی برای برداشت میوه شنبلیله است.تأخیر در برداشت سبب ریزش دانه می شود برداشت میوه در روزهای گرم و خشک توصیه می شود. پس از برداشت میوه ها را باید بوجاری ، تمیز و بسته بندی کرد. عملکرد پیکر رویشی ۵ تن در هکتار و عملکرد دانه ۸/۰ تا ۵/۱ تن در هکتار می باشد.

مواد تشکیل دهنده شنبلیله

نرژی (کیلوکالری ۳۲۳)
چربی کل        ۶ g
چربی اشباع    ۱٫۵ g
سدیم            ۶۷ mg
پتاسیم          ۷۷۰ mg
کربوهیدرات کل ۵۸ g
فیبر غذایی      ۲۵ g
پروتئین           ۲۳ g
ویتامین آ        ۶۰ IU
کلسیم         ۱۷۶ mg
ویتامین ث      ۳ mg
آهن              ۳۳٫۵ mg
ویتامین ب      ۶ ۰٫۶ mg
منیزیم          ۱۹۱ mg

خواص شنبلیله

برگ همچنین دانه گیاه شنبلیله خواص بیشماری دارد که برخی از آنرا می توانید مشاهده کنید
درمان یبوست
درمان بیخوابی
درمان ورم لوزه
بهبود سلامت قلب
درمان زات الریه
افزایش سلامت مو 
رفع ناراحتی معده
بهبود و درمان زخم
درمان رفلاکس معده
کاهش مشکلات قاعدگی
افزایشسلامتی پوست 
رفع اختلالات اشتها
 درمان استرپتوکوکی
بهبود و درمان اسهال
درمان مشکلات گوارشی
برطرف کننده ترشی معده
درد مفاصل را فرومی‌نشاند
به کنترل دیابت کمک می‌کند
سطح کلسترول را به تعادل می‌رساند
تولید شیر را در پستان تحریک می‌کند
با سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه می‌کند

عوارض مصرف شنبلیله

مصرف زیاد و خود سرانه این گیاه باعث عوارض جانبی از جمله تهوع و اسهال منجر شود

 

خرید عمده گیاه شنبلیله فروش عمده شنبلیله خشک- خرید فله ای شنبلیله خشک -شنبلیله خشک ارزان- صادرات سبزجات خشک  از بهترین و بزرگترین فروشگاه اینترنتی فروش محصولات خشکبار-گیاه های دارویی- ادویه جات و سبزی جات خشک در ایران با قیمت مناسب و بصرفه!

گیاه مارکت

گیاه مارکت به عنوان بزرگترین سایت و فروشگاه اینترنتی و به عنوان بازار بزرگ فروش و خرید عمده تمامی محصولات کشاورزان عزیز در سراسر کشور می باشد  تا بتواند با حذف واسطه های بازار محصولات کشاورزان را به صورت مستقم به دست خریداران و مصرف کنندگان در سراسر کشور و خارج از ایران برساند.

گیاه مارکت با ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای هزاران کشاورز و تولید کننده ایرانی توانست است بهترین محصولات آنها را با قیمت بسیار مناسب و با حذف واسطه ها و به صورت مستقیم خریداری و به دست مصرف‌ کنندگان برساند.

 برای خرید عمده و فروش عمده گیاه هان و ادویه جا خشک،خشکبار و فرآورده های آن  کافی است همین امروز با سایت و فروشگاه اینترنتی گیاه مارکت تماس بگیرید.

« گشنیز
جعفری »